+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krušné hory

Jizerské hory

Výstraha - Další upozornění: nebezpečí pádu stromů
Další upozornění: nebezpečí pádu stromů

Krkonoše

3. stupeň lavinového nebezpečí
3. stupeň lavinového nebezpečíkritická/nejzrádnější situace

Jeseníky

3. stupeň lavinového nebezpečí
3. stupeň lavinového nebezpečíkritická/nejzrádnější situace
Upozornění - Hřebenové túry: nedoporučujeme
Hřebenové túry: nedoporučujeme

Beskydy

Výstraha - Hřebenové túry: nedoporučujeme
Hřebenové túry: nedoporučujeme
Výstraha - Hřebenové túry: nedoporučujeme
Hřebenové túry: nedoporučujeme

Pietní akce na Den Horské služby ČR v Krkonoších

Tradiční pietní akcí v rámci Dne Horské služby ČR si 24. března v 16:00 u pomníku zesnulých lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty v Krkonoších záchranáři připomenou všechny kolegy, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.


Ilustrační foto

„Tento den je dobrou příležitostí k připomenutí obětavé práce a historie horských záchranářů v naší zemi. Letos totiž zároveň slavíme výročí 80. let činnosti Horské služby ČR,“ uvedl náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek s tím, že spolu s horskými záchranáři se vzpomínky zúčastní i členové Ski Jilemnice. Už v roce 1934 začala v Krkonoších de facto pracovat Horská služba, nicméně přesné datum zahájení činnosti tehdy Horské záchranné služby je 12. května 1935, kdy byla HZS oficiálně ustavena výnosem vrchlabského hejtmana. „Tehdy se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků. Již tehdy ale bylo datum skonu Hanče a Vrbaty určeno jako Den HS,“ připomněl Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.

Den Horské služby je připomínkou tragického vyvrcholení lyžařského závodu v roce 1913. Ten vstoupil do české sportovní historie jako příběh přátelství a vůle, který zdolala smrt. Při náhlém zvratu počasí zůstal na trati jediný běžec, Bohumil Hanč, kterému však ve vánici docházely síly. Jeho přítel Václav Vrbata mu dal svůj kabát, ačkoli věděl, že tím nasazuje vlastní život, kterým také nakonec za nezištný čin zaplatil. V důsledku podchlazení však zahynul i Hanč. 

„Otázkou je, zda by k podobné tragédii došlo i dnes, kdy mohou lyžaři i turisté v nouzi použít nové technologie. Už víc jak dva roky je k dispozici například speciální aplikace pro tzv. chytré telefony „Horská služba“, doplnil k výročí Adolf Klepš. Dodal, že o užitečnosti aplikace svědčí také počet zachráněných nadšenců horské turistiky. Od prosince 2011, kdy byla spuštěna, přispěla již k záchraně dvaceti lidských životů.

V případě  lehkých zranění i vážných úrazů ohrožujících člověka na životě pomáhá aplikace snadno a rychle přivolat nejbližší hlídku Horské služby ČR. „Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu,“ komentovala službu Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny, která její vznik umožnila.

Mobilní „Horská služba“ umožňuje také vyhledat lyžařská střediska, nabízí základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby ČR a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu. Tato aplikace je určena pro chytré mobilní telefony s operačním systémem iOS (Apple), Android a nově také pro Windows Phone 8.

 Bližší informace:
Jiří Brožek, náčelník Horské služby České republiky, GSM: 724 102 247,
Adolf Klepš, náčelník Horské služby ČR, oblast Krkonoše, GSM: 606 157 924, nebo
Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

SnowSafe
České hory / Jetík
ICAR
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu
Deset zlatých pravidel pro pohyb ve volném terénu
10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti