+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krušné hory

Upozornění - Další upozornění: uzavřená cesta

Náročný víkend v Jizerských horách

Jizerské hory, 29. května 2016 – Prudký nárůst zásahů má za sebou v průběhu tohoto víkendu Horská služba Jizerské hory, jen během soboty měla dva případy se záchranářským vrtulníkem.


Ilustrační foto

Během prvního dne víkendu krásné počasí přilákalo do pohoří zatím asi největší počet turistů od konce zimní sezóny. Kvůli tomu museli záchranáři řešit několik těžkých zranění a dokonce asistovali Policii ČR při jedné pátrací akci. „Mimo jiné jsme zároveň s posádkou vrtulníku Letecké záchranné služby z Liberce zasahovali u těžkého úrazu cyklisty asi kilometr pod hrází přehrady v Josefově Dole. Ten utrpěl kromě mnohačetných odřenin zlomeninu kyčelního kloubu a poranění pánve,“ uvedl k rušnému víkendu Martin Dyntr, zasahující člen Horské služby Jizerské Hory. Záchranáři po ošetření transportovali muže na hráz přehrady, kde už čekal vrtulník. Ten pak zraněného převezl k dalšímu ošetření do nemocnice v Liberci.

Krátce poté členy HS povolal do akce dispečink liberecké linky 155 s tím, že na cyklistické sjezdové trati na Ještědu se vážně zranil další milovník horských kol. „Nejdřív naši záchranáři měli problém s tím cyklistu najít, údaje byly nepřesné, takže ho hledali asi půl hodiny. Další komplikace nastala, když jsme zjistili, že vzhledem k těžkému a hustě zalesněnému terénu nemůžeme k jeho transportu použít vrtulník LZS s podvěsem,“ popsal akci Martin Dyntr. Členové HS museli tedy muže, který utrpěl zlomeninu stehenní kosti, transportovat na nosítkách. Ihned poté pro změnu jizerskohorské záchranáře požádala Policie ČR o pomoc při hledání pohřešovaného muže. „Dva naši kluci, kteří původně vůbec službu neměli, tedy na čtyřkolkách prohledávali asi tři hodiny, než policisté pátrání ukončili, vrcholové partie Ještědského hřebenu,“ doplnil Martin Dyntr.

Kromě dalších drobnějších úrazů museli členové HS v sobotu zasahovat i mimo svůj obvyklý rajón. „Vyzval nás dispečink Zdravotnické záchranné služby s tím, že v Českém Ráji, konkrétně v Hruboskalském skalním městě, spadl horolezec ze skály. Šlo o to, že naši letečtí záchranáři jsou perfektně cvičeni právě na takové zásahy a nehraje pak roli, zda se tak stane v horách, či jinde v našem dosahu,“ komentoval akci René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Dodal, že vrtulník naložil člena HS na Ještědu a ten pak v podvěsu zachraňoval těžce zraněného lezce, který spadl u věže Kapelník z výšky cca 20 metrů.

Bližší informace: René Mašín, ředitel závodu a náčelník Horské služby ČR, oblast Jizerské hory, GSM: 602 774 103, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

České hory / Jetík
Možnost zakoupení knihy Červení andělé
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti