+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krušné hory

Upozornění - Další upozornění: uzavřená cesta

Těžký úraz lyžaře na Špičáku

Šumava, 26. ledna 2017 – Šestnáctiletý mladík dnes odpoledne upadl na sjezdové trati ve snowparku na Špičáku tak tvrdě, že si přivodil velice vážná zranění a musel být transportován vrtulníkem.


Ilustrační foto

Krátce před čtvrtou hodinou ohlásili Horské službě svědci nehodu s tím, že lyžař utrpěl těžký úraz páteře. „Byli jsme na místě během několika málo minut a zjistili jsme, že mezi lyžaři je i lékařka. S tou jsme provedli základní vyšetření zraněného a ona nám sdělila, že má zlomenou nohu ve stehně a příznaky otřesu mozku,“ uvedl k nehodě Štěpán Pospíchal, zasahující člen Horské služby Šumava. Dodal, že zraněný mohl pohybovat všemi končetinami, ale i přesto si stěžoval na bolesti v oblasti bederní páteře.

„Jeho stav jsme konzultovali s dispečinkem linky 155 a ten k nám vyslal sanitku Rychlé zdravotnické pomoci ze Železné Rudy a vzhledem k povaze poranění i vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně – Líní,“ řekl Štěpán Pospíchal. Mladíka pak zafixoval do vakuové matrace a na saních za sněžným skútrem převezl ke stanici HS pod sjezdovkou. „Tam si zraněného převzala posádka vozu RZS a transportovala jej k Domu Horské služby. Zde jsme jej předali členům LZS a ti jej vrtulníkem dopravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Plzni,“ doplnil Martin Brejcha, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

„Opět musím důrazně varovat všechny lyžaře na našich sjezdových tratích, aby dodržovali všechna pravidla bezpečného pohybu,“ apeloval na návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že i když není zřejmé, jak k dnešní nehodě došlo, na místě je především jízda ohleduplná k jiným a taková rychlost, kterou lyžař neohrozí ani sebe, ani ostatní uživatele sjezdových tratí.

Bližší informace: Michal Janďura, náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, GSM: 606 528 243, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

České hory / Jetík
Možnost zakoupení knihy Červení andělé
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti