+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krušné hory

Upozornění - Další upozornění: uzavřená cesta

Záchrana seniorky v Prášilech

Šumava, 4. června 2017 – Místní seniorku s pravděpodobně náhlou mozkovou příhodou dnes ráno zachraňovali členové Horské služby, zdravotničtí záchranáři i strážce NP Šumava.


Ilustrační foto

Ve tři čtvrtě na devět volal syn postižené přímo člena HS, který tento víkend slouží na stanici v Prášilech. „Zavolal také linku 155 a na místo zamířil i člen Informační a strážní služby NP. K paní jsme dorazili všichni v podstatě v jednu chvíli a ihned jsme začali s ošetřováním,“ uvedl k události Štěpán Pospíchal, zasahující člen Horské služby Šumava. Dodal, že spolupráce všech záchranářů byla v tomto případě doslova ukázková.

„Sestra z posádky sanitního vozu Rychlé zdravotnické pomoci vše konzultovala s dispečinkem. Já jsem telefonicky zjišťoval podrobnosti o současném zdravotním stavu pacientky s její ošetřující lékařkou. Strážce NP se pak staral o to, aby žena měla stálý přísun kyslíku,“ doplnil Štěpán Pospíchal.

Po chvíli cca 1 kilometr od místa zásahu dosedl vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní. Záchranáři poté seniorku naložili do sanitky a šetrně převezli k bývalým tankovým palpostům, u kterých je vhodný terén pro přistání. Vrtulník pak pacientku transportoval do Fakultní nemocnice v Plzni.

„Dnešní akce je přesnou ukázkou toho, že v rámci Integrovaného záchranného systému nezasahujeme jen u úrazů cyklistů, turistů či lyžařů. Jak složka IZS s často nejrychlejším dojezdovým časem vyrážíme na výzvu i tam, kde ve vnitrozemí obvykle zasahují pouze zdravotníci,“ komentoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Bližší informace: Michal Janďura, náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, GSM: 606 528 243, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

České hory / Jetík
Možnost zakoupení knihy Červení andělé
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti