+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Počet zásahů Horské služby se letos opět zvýšil, přibyly hlavně úrazy

Praha, 30. května 2018 - Přesně 7 586 zásahů provedli v letošní zimní sezóně členové Horské služby ČR, což je o 500 zásahů více než v zimní sezóně 2016/2017. Letošní zimní sezóna přilákala díky dobrým sněhovým podmínkám v jednotlivých horských oblastech a stále se rozšiřujícím lyžařským areálům více návštěvníků. Tomu proto odpovídá i zvýšený počet úrazů. Nejčastější úrazy se staly na lyžařských svazích. Při sjezdovém lyžování se zranilo 4 334 osob a na snowboardu 1 418 osob. U pěší turistiky a běžeckého lyžování bylo zaznamenáno více než 700 úrazů.


Ilustrační foto

„Velice si vážím práce Horské služby ČR, jejich vysoké profesionality a nezastupitelné práce. Výmluvné jsou statistiky v podobě počtu zásahů, které každoročně stoupají, a to od záchranné až po zdravotnickou pomoc místním občanům ve špatně přístupných oblastech. Počty zásahů ukazují vytíženost Horské služby ČR a také nutnost dostatečného zajištění stálého provozu k ochraně zdraví a životů nejen lyžařů, snowboardistů, cyklistů, ale i všech turistů na horách,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.  

 „Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše s počtem  2963 zásahů, následují Jeseníky s 1005 a Orlické hory s 833 zásahy. Na  horách se v uplynulém zimním období zranilo také velké množství zahraničních návštěvníků. Nejvíce, stejně jako v minulé sezoně, Poláků, Němců a Holanďanů,“ řekl Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby ČR, o.p.s.

 

Nejčastějšími úrazy byly zhmožděniny, poranění kloubů a zlomeniny. „Musím poznamenat, že i přes naši kontinuální plošnou kampaň ve všech horských oblastech došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním Pravidel chování na sjezdových tratích podle FIS,“ uvedl František Hadáček, statutární ředitel Horské služby ČR, o.p.s.  

 Stejně, jako u ostatních druhů zásahů, se oproti minulé sezóně zvýšil počet těžkých zranění a tím také počet zásahů s pomocí vrtulníků Letecké záchranné služby. „Záchranáři od prosince 2017 provedli rovněž celkem 63 pátracích akcí v terénu, zejména při problémech s orientací v hřebenových partiích hor. Několik pátracích akcí provedla Horská služba s využitím psů i mimo horské oblasti na základě vyžádání Policie ČR,“ doplnil ředitel Brožek.

Pro více informací: Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby o.p.s., GSM: 724 102 247, František Hadáček, statutární ředitel Horské služby o.p.s., GSM: 601 302 623, Tiskový servis HS ČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

České hory / Jetík
ICAR
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti