+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krkonoše

Noční pátrání po bivakujícím turistovi

Jeseníky, 4. ledna 2019 – Před hřebenovými túrami a pokusy o přespání v horském terénu varují za současných povětrnostních podmínek záchranáři Horské služby v Jeseníkách.


Foto z noční pátrací akce

Jen tak lze předejít akcím, podobným té, kterou mají členové HS za sebou během uplynulé noci. „Mladý muž oznámil přítelkyni, že si potřebuje vyčistit hlavu pobytem v horách. Vyrazil tedy bivakovat na hřebeny a domluvil se s ní, že budou v telefonickém spojení. Naposledy se jí ozval večer s tím, že se chystá k přenocování,“ uvedl Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

Když se už turista neozval, žena se mu pokusila dovolat, ale marně. „Kolem desáté večer nám tedy ohlásila, že pravděpodobně došlo k nějakému problému. Neměli jsme ovšem přesně určené místo, kde by se její přítel mohl nacházet, ihned jsme ovšem vypravili pátrací tým ze stanice v Karlově,“ popsal začátek pátrání Jiří Hejtmánek.

Záchranáři neměli vzhledem ke sněhové pokrývce, mlze a silnému větru šanci použít čtyřkolky s pásovým podvozkem nebo sněžné skútry. „Dojeli jen asi dva kilometry pod hřeben a dál museli hledat v doslova vražedných podmínkách na lyžích. Asi hodinu po půlnoci pak mladého muže našli v hřebenovém přístřešku, jak klidně a bezpečně spí,“ komentoval Jiří Hejtmánek s tím, že turista po posledním telefonátu přístroj vypnul.

„Před čtrnácti dny jsme takto pátrali po rodině turistů, která vyrazila na hřebeny velmi pozdě, takže je zastihla tma. Zabloudili, ale naštěstí našli relativně kryté místo u jedné ze studánek, takže se mohli alespoň trochu před nepřízní počasí schovat,“ doplnil Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky s tím, že zatímco na vrcholcích je aktuálně například půl metru sněhové pokrývky, vzhledem k větrným návějím může být jen o pár metrů níž kapsa s dvěma metry sněhu.

Turisté by se proto neměli v žádném případě až do odvolání vydávat na vrcholky Jeseníků. „Prudký vichr, mlha, náhlé husté sněžení a nevyzpytatelná sněhová pokrývka znamenají vážné ohrožení zdraví či dokonce života. A v případě, že turisté nedbají a na hřebeny vyrazí, vždy by měli mít mobilní telefon zapnutý, nabitý a pro případ nouze by měli mít u sebe náhradní zdroj, tzv. power banku,“ důrazně varoval Michal Klimeš. Připomněl, že pokud je telefon důkladně izolovaný od chladu, například ve vrstvě oblečení na těle, baterie se vybíjí pomaleji, než na mraze.

Bližší informace: Michal Klimeš, náčelník Horské služby ČR, oblast Jeseníky, GSM: 606 722 352, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

České hory / Jetík
ICAR
Záchranka
Mapa horské služby
Desatero zásad bezpečného chování při pohybu v horském terénu

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2013

Zakladatel Horské služby MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ ČINNOST HORSKÉ SLUŽBY ČR JE FINANCOVÁNA DOTACEMI Z MINISTERSTVA PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
Partneři Horské služby Slavia pojišťovna Na kole jen s přilbou
ilustrace na pozadí
close
detail
Zobrazit v původní velikosti