+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Silvest v Jeseníkách

Silvest v Jeseníkách
Ilustrační foto

- V podvečerních hodinách jsme z hlavního hřebene ( Vysoká hole, Jelení studánka)pomáhali transportovat nezávisle dvě dvojice běžkařů, kteří podcenili povětrnostní podmínky a vydali se na túru. Vzhledem k množství sněhu jsme měli problémy se k nim dostat pomocí sněžných skútrů, a tak se záchranáři museli k turistům dostat pomocí lyží a pomoci jim se dostat do bezpečí.

- V 16,30hod jsme dostali žádost o pomoc od dvou zbloudivších turistů ( r.n.84,87 ) z Olomouce, kteří se vydali z Petříkova přes Smrk do Nýznerova, kde měli na chatě slavit nový rok. Ve špatných povětrnostních podmínkách zbloudily a byli také vyčerpáni z důvodu prošlapávání cesty v hlubokém sněhu. Pomocí mob. telefonu se spojili se záchranáři a požádali o pomoc. Bohužel sami nevěděli kde jsou a tak nemohli popsat svoji polohu. V hlubokém sněhu jsme měli problémy i s naší technikou a tak část pátrání probíhala pomocí lyží. Dále nám způsobovaly problémy popadané stromy, které jsme museli odstraňovat. Policie ČR nám pomáhala vystřelováním světlic, které pohřešovaní uviděli a mohli jsme lépe lokalizovat jejich polohu. Nalezli jsme je ve 2,30hod a ještě cca hod. trval transport na stanici HS na Ramzové, kde musela být podchlazená turistka předána záchranné službě.

Celonoční akce se zúčastnilo 25 členů HS, 2 příslušníci Policie ČR, 2 psi HS, 4 skútry, 3 vozidla HS.

Tyto případy dokazují, že lidé nerespektují doporučení HS a podceňují povětrnostní podmínky na horách.

Vzhledem k množství sněhu a počasí HS nedoporučuje hřebenové túry a výlety do méně frekventovaných lokalit, kde si musí samy prošlapávat cestu.

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí