+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Kde a jak najít Horskou službu?

To pozná vaše GPS

Nahrajte si do vašich navigací databázi stanic Horské služby s telefonickými kontakty. Zdánlivá maličkost, která Vám může v krizové chvíli hodně pomoci!?

  

Souřadnice Stanic HS ke stažení do GPS

Na stránkách Horské služby, v přehledu kontaktů pro každou oblast je proklik „mapa“, zde se zobrazí přesná poloha stanice na mapě i s jejími souřadnicemi. Ale to není vše. S vývojem našich záchranných postupů jde dopředu i naše záchranářská technika. Pomáhají nám i stále lepší informační technologie.

Jak využít navigaci GPS ve chvíli, kdy nás budete potřebovat nejvíc? Vytvořili jsme složku všech našich záchranných stanic v sedmi českých pohořích. Teď už stačí jen nahrát si po kliknutí na http://www.poi.cz/index.php?poi=kateg1&t_hltextkat=horska složku „CZ-Horska sluzba“. V momentě, kdy nás budete potřebovat, zadáte do své GPS navigace vyhledat "Horská služba" a váš přístroj vyhledá polohu naší nejbližší služebny i s telefonním číslem, na kterém nás najdete.

Horská služba České republiky je jednou z prvních záchranářských organizací, která vám umožňuje využívat GPS pro zvýšení vaší bezpečnost. Proto doufáme, že tato možnost bude přínosná pro obě strany. Tedy jak pro vás v nouzi, tak pro nás při poskytování pomoci. Souřadnice stanic HS můžete nahrát do přístrojů GPS nejrůznějších značek. V dalším textu najdete podrobný návod jak na to.

Nahrávání polohy stanic HS do GPS (návod)

  1. Zjistěte v návodu k GPS zda vaše GPS je schopná nahrávat data. Pokud ano, dokupte případně paměťovou kartu, která je kompatibilní s vaším přístrojem (větší kapacita výhodou).   
  2. Ke stažení potřebujete přístup k internetu.
  3. Založte si v PC složku s názvem POI (znamená Point Of Interests, česky body zájmu).
  4. Stáhněte si program, který dovede nahrávat nová data do GPS. Každá značka potřebuje svůj program pro nahrávání, proto si vyberte na www.poi.cz/phpbb ten, který potřebujete a stáhněte si ho do počítače. Pro nejrozšířenější navigace Garmin potřebujete PoiLoader.
  5. Klikněte na odkaz http://www.poi.cz/index.php?poi=kateg1&t_hltextkat=horska
  6. Otevře se vám stránka se složkou „CZ-Horská služba“ ze které budete data stahovat.
  7. Na pravém okraji řádku „CZ Horska_sluzba“ klikněte na ikonu „vybrat“ (druhá zleva ze čtyř).
  8. Na levém okraji řádku „CZ Horska_sluzba vidíte logo HS, klikněte na něj levým tlačítkem myši a  uložte si ho do složky POI ve vašem PC (viz bod 2).
  9. Napravo od loga HS jsou čtyři ikony (podobné známé ikoně „uložit“) pro různé formáty souborů:
    *.gpx pro většinu navigací (Garmin, TomTom, Magellan atd.),
    *.kml pro satelitní mapu Google Earth,
    *.wpt pro software Ozi explorer, smartcom GPS a mapviewsGPS,
    *.csv pro dynavix.
  10. Klikněte na příslušnou ikonu, který odpovídá potřebnému formátu (pro outdoorové přístroje většinou potřebujete soubor ve formátu *.gpx) a uložte soubor do složky POI ve vašem PC.
  11. Pomocí dříve staženého programu (např. PoiLoader pro přístroje Garmin) nahrajete v několika krocích snadno data do GPS.
  12. Pokud není v přístroji GPS paměťová karta a budete vkládat data přímo do paměti přístroje, může se stát, že vám program přemaže již dříve uložené body zájmu.
  13. Zapněte přístroj GPS a počkejte až zachytí družicový signál. Pak v menu zvolte „Hledat“ a následně „Uživatelské body zájmu“. Zde se zobrazí všech 55 stanic HS od nejbližší po nevzdálenější, vzhledem k vaší aktuální poloze. U nejmodernějších přístrojů se vám zobrazí i telefonní kontakt na stanici.
  14. Pokud budete mít pocit, že něco není tak jak by mělo být, a chcete zjistit v čem je problém, pak odbornou pomoc a rady hledejte na webu www.poi.cz/phpbb.

  

Co je to POI

Anglicky „point of interests“ neboli „bod zájmu“. Bodem zájmu je objekt, jako např. stanice HS, bankomat, kemp, parkoviště apod., který je v mapě přesně označen. Krom pojmenování bod zájmu obsahuje adresu, telefonický kontakt, případně popisný text nebo obrázek.

  

Z historie GPS

Global Positioning System, zkráceně GPS, je vojenský navigační družicový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, který dokáže s několikametrovou přesností určit pozici kdekoliv na Zemi.

Vývoj GPS byl zahájen v roce 1973 a plně funkčním a dostupným po celém světě je od 17. ledna 1994, kdy byla na orbitu umístěna kompletní sestava 24 družic. V současné době se systém využívá i v mnoha oborech lidské činnosti, které s armádou nesouvisí, protože civilní uživatelé mohou k určení polohy používat tzv. civilní C/A kód.

Uživatelský segment tvoří vlastní přístroj GPS přijímač, což je přijímač zpracovávající signály od minimálně tří a maximálně dvanácti satelitů a z těchto údajů vyhodnocuje svojí přesnou polohu, spolu s rychlostí a směrem posunu. K určení polohy postačí signál tří satelitů, pro zjištění nadmořské výšky alespoň čtyř a pro zjištění přesného času pouze jediný satelit. Čím větší počet družic se daří současně zachytit, tím přesnější jsou udávané souřadnice.

Od  90. let 20. století je systém zdarma přístupný i pro civilní uživatele po celém světě. Nejprve byla do přijímaného signálu systému zanášena umělá chyba. Toto opatření pod názvem Selective Availability (SA) většinou způsobovalo chyby v rozmezí 100 m horizontálně a 140 m vertikálně. Protože USA vyvinuly systém, jak lokálně rušit signál GPS, bylo SA k 1. květnu 2000 zrušeno a přesnost zaměření zeměpisných souřadnic běžného civilního uživatele se tak zvýšila na 5 až 10 metrů, za příznivých okolností (otevřený terén) až na 3 metry.

  

Tomáš Plíva a Radim Pavlica

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí