+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Šumava

Výstraha - Další upozornění: nebezpečí pádu stromů
Další upozornění: nebezpečí pádu stromů
Upozornění - Další upozornění: nebezpečí pádu stromů
Dům HS Špičák - Další upozornění: nebezpečí pádu stromů

Zimní škola HS

V minulém týdnu proběhla v Krkonoších na chatě Dvoračky závěrečná část vzdělání budoucích členů Horské služby ČR.

Zimní škola HS
Ilustrační foto

Zimní část pro záchranáře volně navazuje na letní vzdělávací týden, který se uskutečnil v červnu 2022 v Milovech na Českomoravské vrchovině. Tam adepti na záchranáře nacvičovali záchranu ve skalním terénu, lezení na skalách a absolvovali test fyzické zdatnosti. Své teoretické znalosti z topografie se jim hodily i prakticky, a to v rámci orientačního běhu. Neodmyslitelnou součástí, přednášek a praktických nácviků, byla i nezbytná zdravověda.

Vzdělávání čekatelů probíhající v zimních podmínkách je pak zaměřeno na ošetřování a transport pacientů ze sjezdových tratí, lavinovou problematiku, pohyb v exponovaném terénu v zimních podmínkách, lezení na ledopádech, záchranu osob pomocí lanových technik, meteorologii atp. Čekatelé také musí předvést své dovednosti na sjezdových lyžích a fyzickou zdatnost prověří skialpinistická etapa s časovým limitem. I přes ne úplně ideální povětrnostní podmínky, které v minulém týdnu na horách panovaly, kdy připadlo přes půl metru sněhu, foukal silný vítr, byl vyhlášen 3. lavinový stupeň, se podařilo vše řádně odcvičit. Počasí tak dokonale prověřilo všechny zúčastněné.

V sobotu své nabité znalosti a dovednosti museli budoucí záchranáři předvést při náročných závěrečných zkouškách před zkušební komisí.  Z 26 absolventů kurzu ze všech sedmi horských oblastí ČR uspělo a novými členy Horské služby ČR se stalo 19 čekatelů.

Souběžně s tímto kurzem probíhal i výcvik 5 budoucích cvičitelů HS, kteří kromě svých schopností a znalostí museli předvést i pedagogické dovednosti při vedení kurzu.

Ještě jednou tímto Všem gratulujeme a přejeme hodně záchranářských úspěchů!!!

Bližší informace: Šéf metodik HSČR Pavel Horký GSM: 724246033, e mail:  [email protected]  

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2023

ilustrace na pozadí