+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Horská služba vytvořila desatero pro cyklisty

Praha, 2. srpna 2012 – Deset rad pro bezpečný pohyb na kole v horském terénu v těchto dnech vytvořila Horská služba ČR. Toto desatero tak doplní již dříve přijaté kodexy chování pro lyžaře a pěší turisty.

Horská služba vytvořila desatero pro cyklisty
Ilustrační foto

Přijetí těchto potřebných rad si vynutil stoupající počet zranění cyklistů ve všech horských oblastech ČR. „V této sezóně zaznamenala Horská služba 321 úrazů cyklistů v horách. A to jsme teprve v půlce léta. Když se podívám na statistiky, vidím 63 zlomenin dolních i horních končetin či 52 poranění kloubu,“ komentoval Desatero jeden z autorů, náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš. Dodal, že Horská služba při zpracování jednotlivých bodů spolupracovala se členy sdružení Bezpečně na silnicích, které v těchto dnech zahájilo projekt Na kole jen s přilbou.

„V desítkách případů měla letos nehoda cyklisty v horách za následek bezvědomí a v jedné horské oblasti dokonce smrt cyklisty. Dodržování bezpečnostních zásad vyžadujeme u lyžařů, a proto v letních měsících chceme, aby se nad sebou zamysleli i ti, kteří se pohybují v náročném terénu na horském kole,“ uvedl k radám pro cyklisty další z autorů, náčelník HS Jizerské hory René Mašín. Desatero, které vychází z Kodexu cyklisty České mountainbikové asociace najdou návštěvníci hor na webové adrese http://www.horskasluzba.cz/.

DESATERO - BEZPEČNÝ POHYB TERÉNNÍHO CYKLISTY

1. Naplánuj si trasu

Trasu zvol podle svých schopností, nebo podle nejslabšího ve skupině.

2. Informuj se

Počasí na horách se rychle mění, zjisti, jak bude a podle toho zvol trasu a vybavení.

3. Informuj

Před odjezdem předej informace o zamýšlené trase a předpokládanou dobu návratu.

4. Jezdi pouze po povolených cestách

Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji. Nepohybuj se mimo značené cyklostezky.

5. Znej značení cest

Sleduj značení a popřípadě kontroluj v mapě, předejdeš zbloudění.

6. Ovládej své kolo

Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Všude můžeš někoho nebo něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.

7. Dávej přednost ostatním

Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to z hlediska bezpečnosti nezbytné, zastav.

8. Jednej s rozmyslem

Používej přilbu. Předvídej nebezpečné situace. Znej kontakty na Horskou službu, nebo na Zdravotní záchrannou službu. Měj vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon.

9. Poskytni pomoc

Měj s sebou lékárničku a v případě potřeby poskytni první pomoc.

10. Buď ohleduplný k přírodě, lidem a majetku

Bližší informace: Adolf Klepš, náčelník Horské služby ČR, oblast Krkonoše, GSM: 606 157 924, René Mašín, náčelník Horské služby ČR, oblast Jizerské hory, GSM: 602 774 103, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: tisk@hscr.cz

Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2021

ilustrace na pozadí