+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Zbytečná noční pátrací akce

Jeseníky, 29. dubna 2015 – Polský turista se včera nevrátil z túry, na kterou vyrazil brzy ráno, do chaty Švýcárna, Horská služba po něm pátrala celou noc.

Zbytečná noční pátrací akce
Ilustrační foto

Dispečink HS dostal zprávu o pohřešovaném v deset hodin večer od zaměstnanců chaty, ve které byl ubytován. „Nikdo ovšem netušil, kam se dvaasedmdesátiletý muž přesně vydal, nikomu to neřekl. Věděli jsme ale, že u sebe nemá mobilní telefon,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Dodal, že v Jeseníkách je na turistických trasách stále ještě sněhová pokrývka a teploty se v pohoří pohybují v noci pod bodem mrazu. Hrozilo proto nebezpečí, že turista může v případě zranění či vyčerpání prochladnout a v nejhorším případě i následkem nízkých teplot zemřít.

Členové Horské služby proto ihned ve spolupráci s Policií ČR zorganizovali pátrací akci. Policisté pátrali v horských chatách a v obcích. „My jsme, vzhledem k tomu, že nebyly žádné informace o jeho možném pohybu, prohledávali všechny možné trasy v horách, kudy mohl jít. Pátrání jsme pak po dohodě s policisty ukončili bez výsledku ve čtyři ráno,“ popsal noční akci Michal Klimeš. Záchranáři se pak připravovali na to, že začnou polského turistu opět hledat po rozednění. Kolem šesté hodiny však zaměstnanci chaty Švýcárna informovali HS, že muž se vrátil sám a bez zranění.

„Pán porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v horách. Způsobil tím zcela zbytečnou pátrací akci a zaměstnal záchranáře, kteří v případě skutečného ohrožení zdraví či života mohli chybět tam, kde je jich opravdu zapotřebí,“ komentoval pátrání náčelník Klimeš s tím, že turista by si měl kromě jiného uvědomit, že taková noční akce stojí nemalé finanční prostředky z rozpočtu Horské služby.

Bližší informace: Michal Klimeš, náčelník Horské služby ČR, oblast Jeseníky, GSM: 606 722 352, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí