+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Vážný úraz jedenáctileté lyžařky

Jeseníky, 21. ledna 2017 – Mladičká lyžařka ve věku jedenácti let dnes dopoledne během jízdy na Černé sjezdovce v areálu Dolní Morava vylétla z trati a velmi těžce se zranila.

Vážný úraz jedenáctileté lyžařky
Ilustrační foto

Dívka po opuštění sjezdovky vlétla mezi vzrostlé stromy a v plné rychlosti do nich narazila. „Na místo jsme dorazili na lyžích, technika se tam nemá šanci dostat. Zjistili jsme, že zraněná je v bezvědomí a svědci nehody už zahájili laickou resuscitaci. My jsme její stav konzultovali s dispečinkem linky 155 a dohodli se s nimi na vyslání vrtulníku Letecké záchranné služby z Hradce Králové,“ uvedl k nehodě Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že dívka utrpěla několik velice vážných poranění končetin, trupu i hlavy.

„Nasadili jsme automatizovaný externí defibrilátor, ale ten výboj nedoporučil. Okamžitě jsme tedy zahájili nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání. V neodkladné resuscitaci jsme pokračovali do doby, než se na místo dostavila posádka záchranné služby, která si zraněnou dívku převzala do péče,“ popsal situaci Michal Klimeš. Krátce nato  doletěl rovněž vrtulník LZS a protože na sjezdovce nemohl přistát, zdravotníci z jeho paluby za visu v nízké výšce vyskočili. Vrtulník poté dosedl na nedalekém parkovišti.   

 Přibližně po patnácti minutách usilovné rozšířené resuscitace se záchranářům podařilo obnovit spontánní srdeční  aktivitu zraněné dívky. Poté byla ze svahu svezena k vrtulníku a umístěna na jeho palubu. Letečtí záchranáři ji následně ve velmi vážném stavu transportovali  do traumacentra Fakultní nemocnice v Hradci Králoe v Hradci,“ doplnil Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Všechny sjezdové trati v Jeseníkách v těchto dnech doslova praskají ve švech. Všichni, kdo se na nich pohybují, musí jednoznačně dbát všech bezpečnostních pravidel. Jde zejména o jízdu ohleduplnou k ostatním a takovou, jakou neriskují podobnou nehodu,“ varoval lyžaře náčelník Klimeš s tím, že důležité je také nepřeceňovat se a jezdit na tratích úměrných schopnostem lyžaře.

Bližší informace: Michal Klimeš, náčelník Horské služby ČR, oblast Jeseníky, GSM: 606 722 352, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí