+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Večerní pátrání po běžkaři z Německa

Jizerské hory, 20. února 2018 – Šedesátiletý běžkař z Německa se včera odpoledne odtrhl od skupinky přátel mezi Smědavou a Jizerkou, do pozdního večera jej hledali členové HS a policisté.

Večerní pátrání po běžkaři z Německa
Ilustrační foto

Kolem jedné hodiny odpoledne vyjela skupina ze Smědavy do penzionu na Jizerce, muž se za ní krátce po odjezdu opozdil. „Když do šesté hodiny večer do penzionu nedorazil, kontaktovali jeho přátelé Horskou službu. Ihned jsme tedy zorganizovali pátrací akci. Na vrcholech Jizerských hor je nyní tvrdý zledovatělý sníh a běžkař se mohl někde při sjezdu vážně zranit,“ uvedl k okolnostem pátrání René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory.

V první fázi vyjely čtyři hlídky na sněžných skútrech a začali prohledávat celou běžkařkou trasu, po které se měl Němec pohybovat, a její okolí. „Dali jsme také vědět Policii ČR a ti vyslali jejich příslušníky do okolních obcí. Kromě toho k nám vyslali speciální pátrací tým, kterému jsme poskytli zázemí na naší stanici na Jizerce,“ popsal akci René Mašín.

Po nějaké době ovšem přišla informace od náhodného běžkaře, že pohřešovaný muž se k večeru pohyboval v oblasti mezi Hřebínkem a Ptačími Kupami „Pokud by byla informace pravdivá, vydal se muž na zcela opačnou stranu a je někde cca 20 kilometrů od Jizerky. Kolem deváté večer jsme pak dostali informaci o tom, že se pohybuje bez lyží v oblasti Bílé kuchyně,“ doplnil náčelník Mašín s tím, že do lokality ihned přesunuli pátrače i techniku a muže tam také nalezli, podchlazeného, dezorientovaného, ale jinak v pořádku.

„Zbloudění německého běžkaře je ukázkou nedodržení některých velmi důležitých zásad pohybu v zimním horském terénu. Muž se oddělil od skupiny a jel sám. Neměl u sebe mobilní telefon. Neznal vůbec lokalitu, ve které se pohyboval,“ komentoval událost René Mašín. Dodal, že vzhledem ke sněhovým podmínkám mohlo jít o víc, než zbloudění. „Na tvrdém sněhu mohl běžkař při rychlejší jízdě upadnout a těžce se zranit. Pak by bylo otázkou, zda bychom jej nalezli včas,“ důrazně upozornil náčelník Mašín.

Bližší informace: René Mašín, ředitel závodu a náčelník Horské služby ČR, oblast Jizerské hory, GSM: 602 774 103, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí