+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Večerní pátrací akce na Lysé hoře

Beskydy, 19 července 2022 – Pátrání po zbloudilém a vyčerpaném muži v prostoru celé Lysé hory zažili včera večer horští záchranáři, policisté i posádka vrtulníku ostravské Záchranné služby.

Večerní pátrací akce na Lysé hoře
Ilustrační foto

Muž se ozval přes tísňové číslo HS 1210 v půl osmé večer přímo na dispečink. Po celou dobu pátrání byl se záchranáři v kontaktu, ale vůbec nedokázal popsat, kde se na Lysé hoře nachází. „Neměl ani chytrý telefon a tím pádem ani aplikaci Záchranka. Jen nám dokola opakoval, že tam pravděpodobně zemře. Ihned jsme tedy vyjeli na terénních čtyřkolkách a terénním autem a začali prohledávat především okolí značených cest,“ uvedl k počátku pátrání Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Záchranáři také kontaktovali Policii ČR, která do udaného prostoru vyslala několik hlídek v automobilech. Zároveň se HS také domluvila na pomoci vrtulníku Letecké záchranné služby. „Chtěli jsme po pánovi, aby pozorně poslouchal, zda neuslyší motory naší techniky či vrtulníku. Po nějaké době nám sdělil, že vidí zapadající slunce. Tím jsme pátrání mohli zúžit na západní svah Lysé,“ popsal pátrání Jaroslav Pavlica a dodal, že Horská služba zvažovala i pomoc psovoda PČR.

I vrtulník a policisté se přemístili do udané lokality a hledaný muž konečně před desátou hodinou oznámil, že helikoptéru slyší. „Nakonec se nám podařilo ve spojení s posádkou LZS přibližně určit, kde pán může být. A krátce nato jsme jej také nalezli, byl v dobrém zdravotním stavu, jen zcela zmatený a dezorientovaný. Převezli jsme jej tedy z úbočí hory a předali policistům,“ doplnil Jaroslav Pavlica.

Kontakty:

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby ČR, oblast Beskydy, GSM: 606 769 016

Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí