+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

HS zasahovala v Jeseníkách u muže zasaženého proudem vyvolaným krokovým napětím po úderu blesku

Fyzikální jev přinesl výjezd Horské služby v Jeseníkách. Pod vrcholem Šerák v Jeseníkách zasahovali záchranáři u muže zraněného zřejmě proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím* po úderu blesku při prudké bouřce. Muže a další dvě osoby předali po zásahu horští záchranáři do péče posádky vozu ZZS Olomouckého kraje, která je transportovala do nemocnice.

HS zasahovala v Jeseníkách u muže zasaženého proudem vyvolaným krokovým napětím po úderu blesku
Ilustrační foto

Výzvu obdržela Horská služba z dispečinku ZZS krátce před 17. hodinou. Muž byl zřejmě zasažen proudem vyvolaným tzv. krokovým napětím, které vzniklo po úderu blesku při cestě z Šeráku do Lázní Lipová. Proud mu přivodil krátké bezvědomí. “Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili jsme ho do vozu ZZS, který mezitím dorazil,” vysvětluje dispečer HS Jeseníky Ladislav Bedeč. Pocit elektřiny v těle popisovala i manželka zraněného muže. Společně s nimi byla do nemocnice transportována ještě další osoba patřící do stejné turistické skupiny, která stála opodál a celou situaci viděla. “Muž neudělal žádnou chybu. Tento jev se při úderu blesku do země může objevit. Obecně se při bouřce doporučuje tzv. šouravá chůze, která riziko zasažení proudem vyvolaným krokovým napětím snižuje. Celá skupina postupovala správně, protože se snažila po začátku bouřky odejít z hřebenu a vyhnout se vyvýšeným místům,” doplňuje náčelník HS Jeseníky Vítězslav Kaller. V této souvislosti Horská služba doporučuje návštěvníkům hor, aby sledovali předpověď počasí, dobře výlety plánovali a nepodceňovali riziko výskytu bouřkových jevů.

Pokud vás zajímá, co je to krokové napětí a jak ho vyzkoušet, podívejte se na pokus a vysvětlení zde: * https://1url.cz/nuing

Bližší informace: tiskový servis HSČR, Marek Fryš,GSM: +420 602 163 444,e-mail:[email protected]nebo Vítězslav Kaller, náčelník HS Jeseníky, e-mail: [email protected].

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí