+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Horská služba vzdělává děti komiksem, zimní příběh apeluje na přípravu na výlet.

 Horská služba připravila komiks, který především dětem vysvětluje, jaké nástrahy počasí na ně v zimních horách čekají a jak důležitá je příprava a vybavení.

Zimní výlety do hor bývaly vždy výsadou běžkařů a později především skialpinistů. Trend poslední doby však přivádí do zasněžených hor stále větší množství pěších turistů, kteří dělají základní chyby v přípravě na túru a ve vybavení, které mohou nezbytně nutně potřebovat.

 „Počet lidí, kteří se na pěší túry vydávají i v zimě, rychle roste. Komiks cílí především na děti ze ZŠ.  Návštěvníky hor chceme vzdělávat už od mala,“ říká náčelník Horské služby René Mašín.

 

Horská služba vzdělává děti komiksem, zimní příběh apeluje na přípravu na výlet.
Ilustrační foto

  Příběh dvou teenagerů začíná za slunečného počasí pod Sněžkou. Mladíci se impulsivně, bez předchozí přípravy, bez pořádného oblečení a dalšího vybavení vydávají na českou nejvyšší horu. Během pár hodin se počasí dramaticky zhorší a chlapci, bez vybavení, nejsou schopni se dostat do bezpečí. Pomoc Horské služby, především v podobě nesmeků a sněžnic, dorazí včas. Oba mladíci skončí, v bezpečí, u čaje na stanici horských záchranářů. „Nevybavených turistů nám v zimním období docela hodně přibylo, proto jsme záměrně komiks vedli tímto směrem. Příběh by měl ukázat na nedostatky a závěrečná strana komiksu pak zopakovat všechna základní pravidla přípravy na zimní horskou túru,“ vysvětluje Mašín.

  Komiksový příběh pochází z tvůrčí dílny české kreslířky Alice Slavíčkové, která na něm s horskými záchranáři pracovala od léta. „Titulní stranu jsem záměrně pojala lehce marvelovsky a horské záchranáře v nadsázce obrazově přiblížila k superhrdinům. Dnešní doba je vzhledem k sociálním sítím ve vizuálech silně konkurenční a děti je potřeba zaujmout. V detailech mi daly zabrat především nesmeky a proti skice jsem také musela nahradit původní romantické čepice s bambulkou skialpovými přilbami,“ říká autorka komiksu Alice Slavíčková.

  Komiks je v papírové podobě, jako leták, k dispozici na všech stanicích Horské služby. V případě zájmu je možné například do škol, domů dětí a mládeže nebo dalších organizací zaslat tisková data. „Budeme rádi za co nejrozsáhlejší sdílení. V průběhu zimy budeme pracovat na letním příběhu, který hodláme představit v květnu příštího roku,“ uzavírá René Mašín.

 Bližší informace: tiskový servis HSČR, Marek Fryš, 602 163 444, [email protected]

Komiks ke stažení pro tisk v PDF | PDF 5,5 MB

 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí