+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Náročný týden v Jeseníkách

Horští záchranáři měli během 5 dnů 5 zásahů za asistence vrtulníku. Za nebývalou záchranářskou aktivitou jsou jak záchrany z těžkého terénu, tak úrazy na kolech a koloběžkách.

Náročný týden v Jeseníkách
Ilustrační foto

Poslední velmi náročný zásah, ze kterého jsou i zveřejněné fotografie, se odehrál 5. srpna po poledni v Údolí Studeného potoka pod Vysokým vodopádem. Po 12. hodině přišla záchranářům Vítězslavu Kallerovi a Jakubovi Kubíčkovi výzva dispečinku ZZS, že pod Vysokým vodopádem leží muž pravděpodobně se zlomeným kotníkem.

Záchranáři vyrazili z Ramzové autem a poslední kilometr museli s veškerým vybavením včetně transportního vozíku UT 2000 pěšky. Na místě našli muže uprostřed řečiště na malé mítině. Bylo jasné, že ve dvou ho k autu nedostanou. Vážil přes 100 kg a nebyl schopen pohybu. Už při rychlém ošetření kontaktoval jeden ze záchranářů dispečink s žádostí o pomoc vrtulníku. Jenže olomoucká LZS už v tu chvíli letěla k dalšímu úrazu koloběžkářky na Dlouhých stráních, kde také zasahovala Horská služba. Vzlétla tedy letecká záchranka z Ostravy a po zhruba 20 minutách už letecký záchranář slaňoval ke zraněnému. Zásah ale komplikoval mimořádně teplý vzduch, který zjednodušeně řešeno snižuje výkon vrtulníku. Zraněného muže se letečtí záchranáři pokusili v podvěsu vyzvednout, ale už po pár metrech pilot správně vyhodnotil situaci a lékaře i pacienta spustil zpět. Vrtulník musel odletět bez zraněného a horští záchranáři okamžitě kontaktovali jednotku hasičů z Jeseníku. Ta v počtu 10 mužů pod vedením velitele Jana Pastucha zanedlouho dorazila na místo. Muži se pak střídali v nesení pacienta, shodou okolností dobrovolného hasiče na dovolené.

Zásah skončil úspěšně předáním muže posádce sanity ZZS. „Velké díky patří jak leteckým záchranářům, kteří skvěle vyhodnotili riziko, tak hasičům, kteří nám pomohli muže složitým terénem dostat dolů. Pánovi přejeme úspěšnou operaci a brzké zotavení,“ řekl po zásahu náčelník horských záchranářů z Jeseníků a jeden ze zasahujících Vítězslav Kaller.

 -
 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí