+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Horská služba Beskydy oslavila 70 let od založení

Ve svém 71. roce fungování oslavila Horská služba Beskydy kulaté výročí 70 let od založení. Oslavy o rok zpozdila epidemie koronaviru. „Zatímco v zakládajícím roce 1951 pracovalo u Horské služby v Beskydech 5 nadšených sportovců, dnes máme 15 profesionálních záchranářů, 4 lékaře, 2 sezonní a 44 dobrovolných záchranářů. Bez otců zakladatelů bychom ale nikdy nebyli tam, kde jsme nyní,“ říká náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Horská služba Beskydy oslavila 70 let od založení
Otto Navrátil a Jan Matůš při předání ocenění

Oslavy probíhaly v sobotu 10. prosince prakticky celý den. Dopoledne se konalo každoroční doškolení dobrovolné základy, kde se na pěti stanovištích vzdělávali záchranáři v modelových situacích. Upevnili si znalosti při resuscitaci, traumatech, ale také třeba v překotném porodu. Na řešení situací dohlíželi naši členové lékaři a postup se záchranáři diskutovali a hodnotili. Na technických stanovištích se pak cvičil například transport „zraněné“ pacientky na visuté lávce. Všichni účastníci školení včetně figurantek – studentek Střední zdravotnické školy – se pak zúčastnili samotných oslav 70. výročí založení Horské služby Beskydy. Celkem se sešlo na 100 lidí včetně hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a dvou polských horských záchranářů z GOPR. „V rámci oslav jsme předali ocenění za dlouholetou a přínosnou činnost u Horské služby Ottovi Navrátilovi z okrsku Kohútka a Janovi Matůšovi z okrsku Pustevny,“ poděkoval při předání ocenění Radan Jaškovský.

Horská služba byla v Beskydech založena 21. listopadu 1951. Už od roku 1940 fungovala na Pustevnách sedačková lanovka. Iniciátorem založení byl Bedřich Krátký z Vrchlabí. První oblastní organizace byla vytvořena ve Frenštátu pod Radhoštěm. U založení stála pětice sportovců Karel Diatka, Zdeněk Hudec, Pavel Janák, Oldřich Ondryáš a Jaroslav Uhlář, který stanul v jejím čele. Prvními záchrannými prostředky v celých Beskydech byly v roce 1952 dva dřevěné vojenské čluny a jedny kanadské saně. V současné době má Horská služba Beskydy sedm okrsků a jejím náčelníkem je od roku 2020 Radan Jaškovský.

 -
 -
 -
 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí