+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Pokus o resuscitaci seniora z Německa

Šumava, 18. srpna 2014 – Sedmašedesátiletého turistu z Německa dnes odpoledne zradil jeho zdravotní stav během výletu u přehrady Lipno, záchranáři se jej snažili bezvýsledně resuscitovat.

Pokus o resuscitaci seniora z Německa
Ilustrační foto

Horská služba dostala výzvu k pomoci z dispečinku linky 155 kolem půl třetí s tím, že muž se nachází přímo v Přední Zvonkové u Frymburku. Údajně jej postihla zástava srdce a na cestě je už také vrtulník českobudějovické Letecké záchranné služby a sanitka zdravotníků z Frymburku. „Když jsme dorazili na místo, byl muž v bezvědomí a jeho přátelé se mu snažili poskytnout laickou pomoc. Ihned jsme nasadili náš automatický defibrilátor a ten vyhodnotil stav muže jako vážný a doporučil dva výboje,“ popsal začátek resuscitace Václav Cypro mladší, zasahující člen Horské služby Šumava.

Vrtulník mezi tím přistál hned vedle na louce a lékař LZS po zjištění okolností připravil přístroj Lucas, který dokáže pacientovi poskytnout nepřímou masáž srdce. Před jeho nasazením dostal muž ještě další dva výboje z defibrilátoru Horské služby. Následně dorazil i sanitní vůz a jeho posádka se připojila k resuscitaci, kterou však po nějaké době lékař ukončil. Infarkt byl natolik rozsáhlý, že masáž srdce ani výboje nedokázaly pomoci a lékař byl nucen konstatovat smrt.

„V těchto dnech dochází především v horských oblastech k výrazným a náhlým změnám počasí a atmosférického tlaku. Turisté, kteří mají zdravotní problémy, především pak v oblasti oběhového systému, by měli s tím počítat a plánovat výlety s ohledem na své síly a schopnosti,“ uvedl Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že i když mají turisté naplánované výlety od cestovní kanceláře, jako tomu bylo v tomto případě, měli by zvážit, zda se ho zúčastní.

Bližší informace: Michal Janďura, náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, GSM: 606 528 243, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí