+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

O víkendu startuje v Jizerských horách Mezinárodní soutěž HS

Jizerské hory, 5. září 2017 – Horští záchranáři z ČR, Slovenska, Německa, Ukrajiny a Polska se tento víkend sjedou do rekreačního zařízení Jizerky na Bílém Potoce ke 40. ročníku Mezinárodní soutěže Horských služeb.

O víkendu startuje v Jizerských horách Mezinárodní soutěž HS
Ilustrační foto

Závod je letní variantou soutěže, která se letos konala v náročných podmínkách zimních Krkonoš. I tento rok budou záchranáři závodit ve dvoučlenných družstvech. „Za naši Horskou službu budou družstva reprezentovat jednotlivé oblasti v ČR, čili Šumavu, Krušné, Jizerské, Orlické Hory, Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Účastníci z ostatních zemí budou v družstvech zastupovat jejich organizace HS. Všichni soutěžící budou startovat ve dvou kategoriích – do čtyřiceti let včetně a od 41 let výš,“ uvedl k mistrovství René Mašín, ředitel soutěže a náčelník HS Jizerské hory. Dodal, že celé mezinárodní mistrovství se koná pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové a za podpory MMR. Sponzorem letošní soutěže jako každý rok je společnost Pojišťovna Slavia.

Mistrovství bude oficiálně zahájeno v sobotu 8. září v 8:00 ráno a o půl hodiny později vyrazí záchranáři na I. etapu. Tou je terénní závod na 20 km v hřebenových partiích Jizerských hor, jehož součástí je i pětikilometrová časovka s technickými horolezeckými disciplínami. Závodníci si mimo jiné zkusí přemostění na lanech, slaňování či výstup skalní stěnou.

Odpoledne proběhne II. etapa, v níž budou muset soutěžící předvést ošetření úrazu v časovém limitu. „Jako každý rok i tentokrát zveme všechny návštěvníky Jizerských hor, aby se přišli podívat na zajímavé sportovní klání. Mají možnost na vlastní oči vidět dovednosti členů Horské služby a především povzbudit závodníky při této náročné akci,“ řekl René Mašín.

V Jizerských horách proběhne ještě před Mistrovstvím HS několik dalších akcí. „Především pořádáme doškolení horských záchranářů z Ukrajiny, Slovenska a Polska, a to v termínu 5.-7. 9., v Bílém Potoce na severním úbočí Jizerských hor. Záchranáři ze zahraničí se podívají na ukázku a praktické předvedení záchranného materiálu používaného v Jizerských horách,“ popsal doškolení René Mašín.

Dále účastníky čeká předvedení záchranných motorových prostředků HS, ukázka záchranné akce ve skalním terénu v Jizerských horách a ukázka záchrany pomocí lanové techniky a vrtulníku Letecké záchranné služby Libereckého kraje. Následující týden pak čeká členy HS z celé republiky podzimní doškolení profesionálních záchranářů na Prezidentské chatě v Bedřichově.

Bližší informace: René Mašín, ředitel závodu a náčelník Horské služby ČR, oblast Jizerské hory, GSM: 602 774 103, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí