+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Záchrana paraglidistů v Beskydech

Beskydy, 18. dubna 2020 – Hned tři akce na záchranu zraněných paraglidistů se dnes udály v Beskydech, ve dvou případech musel do hor přiletět vrtulník.

Záchrana paraglidistů v Beskydech
Foto z dnešního zásahu

Během pozdního odpoledne povolal horské záchranáře Hasičský záchranný sbor s tím, že pod Frenštátským Javorníkem špatně přistál tandem, pilot dopadl na strom, ale klientka na zem. „Při pádu si přivodila velmi těžká zranění obou dolních končetin a pravděpodobně i páteře. Dispečink linky 155 Moravskoslezského kraje k nám proto vyslal vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy,“ uvedl Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy. Členové Horské služby spolu se zdravotníky a hasiči dívce poskytli první pomoc a předali jí poté posádce vrtulníku. Ten zraněnou transportoval do nemocnice v Ostravě.

Před touto akcí zachraňovali členové HS paraglidistu pod vrchem Godula nad Komorní Lhotkou. „Také nezvládl přistání, ale naštěstí bez zranění. Přistál ovšem ve výšce 30 metrů do

 koruny vzrostlého stromu. Kromě toho nebyl ani on, ani jeho kolegové schopni přesně říct, kam zalétl, takže jsme museli prohledávat les a poté jej sundat spolu s hasiči pomocí lanové techniky,“ řekl k dalšímu případu Pavel Masopust, zasahující záchranář HS.

Tatáž posádka vrtulníku, která zasahovala pod Javorníkem, spolu se členy Horské služby zachraňovala i v dnešním prvním případě pádu paraglidisty. „Tentokrát nešlo o špatné přistání, ale nezvládnutý start. Mladý letec se tak krátce po vzletu zřítil na povrch sjezdové dráhy pod vrchem Javorový. I zde bylo důsledkem pádu těžké zranění v oblasti bederní páteře,“ popsal Pavel Masopust. Vrtulník i tohoto paraglidistu transportoval k ošetření do Ostravy.

Současné počasí v Beskydech paraglidistům velice vyhovuje a oblíbená místa jsou tak plná milovníků tohoto leteckého sportu. „Otázkou je, zda jsou všichni po zimní přestávce připraveni, nebo zda nováčci prošli kvalitním řádným výcvikem. Proto apeluji na všechny paraglidisty, aby dodržovali všechny zásady bezpečnosti. Kromě toho jim radím, aby měli v nabitém mobilu aplikaci Záchranka,“ komentoval dnešní zásahy náčelník Jaškovský.

Bližší informace: Radan Jaškovský, pověřený náčelník Horské služby ČR, oblast Beskydy, GSM: 606 769 016, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí