+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Turistky uvízly v hlubokém sněhu

Beskydy, 15. dubna 2021 – Turistka ve věku šedesáti šesti let uvízla spolu s dcerou včera odpoledne během túry v hlubokém sněhu asi kilometr od rozcestí Malého Polomu.

Turistky uvízly v hlubokém sněhu
Foto ze včerejšího zásahu

Dcera kontaktovala kolem páté hodiny přímo dispečink HS s tím, že maminka je chůzí v neprošlapané sněhové pokrývce zcela vyčerpaná a nemůže dál. „Vyjeli jsme k zapadlým turistkám z naší stanice na Javorovém na terénní technice, ale nakonec jsme se k nim museli dostat na skialpech. V této části Beskyd je nyní přibližně půl metru sněhu, z toho cca 30 centimetrů nového. Proto nám bylo také jasné, jak asi musel být jejich výlet problematický,“ popsal okolnosti výjezdu Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Když záchranáři ženy našli, zjistili, že starší paní je podchlazená a zcela vyčerpaná. „Poskytli jsme oběma tepelný komfort a maminku jsme na svozných saních převezli k našemu vozidlu asi kilometr hlubokým sněhem. Její dcera cestu zpět zvládla bez pomoci, jen pod naším dohledem. Obě turistky jsme poté transportovali k jejich zaparkovanému automobilu,“ uvedl Marcel Svoboda. Dodal, že vzhledem k tomu, že starší žena byla jinak v pořádku, odjely turistky samy domů.

Vzhledem k nové sněhové nadílce je v Beskydech vydána výstraha před hlubokým sněhem. „Na tento fakt by všichni turisté při plánování výletů měli brát ohled. V těchto podmínkách je vcelku běžné přecenit síly a pak zůstat s potřebou pomoci někde v nepřístupním terénu. A opět připomínám nutnost dobrého ošacení a vybavení,“ důrazně varoval beskydské turisty Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy s tím, že v tomto případě měla starší paní výstroj dobrou, ale dcera se pustila do zasněženého pohoří jen v džínách.

Kontakty:

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby ČR, oblast Beskydy, GSM: 606 769 016

Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí