+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Cvičná záchrana osob z lanovky na Zadově

Šumava, 27. října 2022 – Porucha na lanové dráze, na které uvízly přepravované osoby - to byl námět taktického cvičení, které proběhlo v pondělí 24. října na lanovce Kobyla v Lyžařském areálu Zadov.

Cvičná záchrana osob z lanovky na Zadově
Ilustrační foto

Scénář cvičení předpokládal, že technická porucha zastaví provoz na čtyřsedačkové lanovce, ze které bylo nutné zachránit 16 osob. Hlavní strojník lanové dráhy volá Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který o mimořádné události informuje další záchranné složky a na Kobylu vysílá profesionální hasiče ze stanice Vimperk a aktivuje lezeckou skupinu územního odboru Prachatice.

První se k porouchané lanovce dostaví zaměstnanci Lyžařského areálu Zadov a následně členové Horské služby, stanice Zadov. Ti zjišťují zdravotní stav cestujících a organizují dopravu záchranných týmů na místo zásahu. ZZS Jihočeského kraje zřizuje stanoviště pro ošetření evakuovaných. Po příjezdu vimperské profesionální jednotky přebírá velení její velitel a zřizuje štáb velitele zásahu. Lezecká jednotka územního odboru Prachatice zahajuje ve spolupráci se všemi zúčastněnými složkami evakuaci osob z lanovky.

Vlastní evakuace všech 16 osob zabere přibližně dvě hodiny. Zdravotníci ZZS ošetřují zraněné a transportují je na určené stanoviště. Zároveň provádí jejich registraci. Po ukončení záchrany osoby je proveden závěrečný průzkum areálu lanovky.

Dokonalá spolupráce hasičů, zdravotníků, členů horské služby a pracovníků lyžařského areálu je naprosto nezbytná u všech typů zásahů. V případě, kdy jde o záchranu lidských životů, je o to důležitější. A právě proto jsou cvičení tohoto typu na lanových drahách v Jihočeském kraje pravidelně organizovány. Ověření a zautomatizování všech taktických postupů je pro všechny zasahující zásadní. A jak se říká: kdo je připraven, není překvapen..

Další fotografie z akce najdete na www.hzsjck.cz  

Bližší informace: Michal Janďura, náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, GSM: 606 528 243, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí