+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Tisková zpráva k tiskové konferenci HSČR

Včera v odpoledních hodinách proběhla v sídle MMR tisková konference k zhodnocení sezóny 2023 s informacemi o rozvoji a financování HSČR pro Rok 2024.

Na konferenci vystoupili s informacemi místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. a ústřední náčelník HSČR René Mašín   

Tisková zpráva k tiskové konferenci HSČR
Ilustrační foto

Horská služba má za sebou horké léto. Zasahovala nejčastěji v historii.

Horští záchranáři mají za sebou dosud nejnáročnější letní sezonu, kdy zasahovali v průměru 14krát denně. Díky rozsáhlé obměně techniky, rekonstrukcím, novým stanicím i pečlivé podzimní přípravě jsou dobře připraveni i na zimní období. Na financování Horské služby v příštím roce zajistilo Ministerstvo pro místní rozvoj téměř 400 milionů korun.

Stejně jako v minulých letech záchranáři pomáhali u nehod, zdravotních problémů a s pátráním. Horská služba (HS) zasahovala v letní sezóně (květen–listopad) celkem 3 047krát. V posledních letech počet zásahů v tomto období setrvale vzrůstá, ve srovnání s loňským rokem jich letos bylo o 5 % víc. „Za tímto trendem stojí rostoucí počet letních návštěvníků a také změna jejich preferencí. Na popularitě získává cykloturistika, dřív se po horách v létě více chodilo,“ uvedl René Mašín, ústřední náčelník HS České republiky.

V letošním roce HS realizovala rozsáhlou obměnu vybavení. Šlo jednak o plánovanou obnovu techniky za opotřebovanou, jednak o rekonstrukce záchranných stanic. V Jeseníkách a Jizerských horách pak byly do užívání předány nové stanice splňující nejpřísnější požadavky. „I v době škrtů chceme Horskou službu udržet jako vyspělou záchranářskou organizaci, která se vyvíjí v kontextu moderních postupů a vybavení. Je to naše povinnost k návštěvníkům hor,“ prohlásil Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj. Na příští rok MMR vyčlenilo pro HS 398,5 milionu korun.

Profesionální i dobrovolní horští záchranáři už mají za sebou náročnou přípravu na zimu. Zaměřili se hlavně na zautomatizování postupů při zásahu, spolupráci a zefektivnění činností. Pro rychlejší předávání nových poznatků u HS vznikla „Zdravotně záchranářská komise“ sestavená z absolventů zdravotnických záchranářských škol. Velkým plus je pak vylepšená spolupráce se složkami IZS, především se zdravotnickou záchrannou službou.

Letošní novinkou je obnovení pravidelné služby v hřebenových partiích Krkonoš, konkrétně na Labské boudě a na Slezském domě. Předsunutý záchranář daleko rychleji reaguje při lavinových událostech a funguje i tehdy, když se ostatní nemohou dostat z údolí na hřebeny. Zároveň půjde o zázemí pro kolegy z lavinové prevence, kteří provádějí na vrcholcích měření. Při záchranných akcích bude HS spolupracovat se záchranou organizací Vrcholky hor, která disponuje těžkou technikou do zimních podmínek.

Profesionální horští záchranáři jsou zaměstnáni ve společnosti Horská služba o.p.s., dobrovolní záchranáři jsou sdruženi v organizace Horská služba z.s. Obě organizace čítají na pět stovek osob. Zakladatelem Horské služby ČR o.p.s. je Ministerstvo pro místní rozvoj, které ji také prostřednictvím dotací financuje a prostřednictvím Správní a dozorčí rady také řídí.

Bližší informace: tiskový servis HSČR, Marek Fryš, 602 163 444, [email protected]

 -
 -
 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí