+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Aplikace Záchranka spouští na zimní sezónu nový mezinárodní modul lavinové prevence.

V aplikaci Záchranka uživatelé najdou zcela nový lavinový modul. Informace o podrobné lavinové situaci jsou nově dostupné nejen v rámci Česka, ale díky přeshraničnímu propojení také v horských oblastech Slovenska a Rakouska.

Aplikace Záchranka spouští na zimní sezónu nový mezinárodní modul lavinové prevence.
Ilustrační foto

V dosavadní verzi aplikace byla lavinová předpověď zobrazena pouze číselnou stupnicí 1-5. Cílem nového modulu je poskytnout uživatelům podrobné informace o lavinové prevenci pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu situace přímo od horské služby. Tato funkce byla vyvinuta ve spolupráci s Horskou službou (HS) a Horskou záchrannou službou SK (HZS SK) a vznikla za významné podpory dlouhodobých partnerů aplikace Záchranka Nadace Vodafone a Generali České pojišťovny.

 

Filip Maleňák, ředitel aplikace Záchranka, zdůrazňuje preventivní a osvětovou roli nových funkcí. „Lavinový modul je určen uživatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde hrozí nebezpečí lavin, např. skialpinistům a zároveň mají alespoň základní znalost lavinové prevence. Rádi bychom však problematiku lavinové prevence přiblížili i široké veřejnosti. V zahraničí se totiž s problematikou lavin mohou uživatelé setkat i na jinak volně přístupných místech. Velké díky patří nejen Horské službě za odborné vedení při vývoji, ale i našim partnerům bez kterých by žádný další rozvoj aplikace nebyl možný.

 

Lavinové pozorování a lavinová předpověď je nedílnou součástí činnosti Horské služby především v Krkonoších a Jeseníkách. Lavinoví preventisté provádí měření za účelem zvýšení bezpečnosti pohybu návštěvníků našich hor. Každý den aktualizují reporty dle vývoje situace a tvoří predikce pro vývoj situace pro další dny. „Výsledky měření a vydávání lavinových stupňů je prezentováno na webových stránkách HS, částečně v médiích, ale poskytnutí ucelené informace pro širokou veřejnost prostřednictvím aplikace Záchranka, která je v současné době jednou z nejrozšířenějších, je velkým přínosem pro zvýšení povědomosti o lavinové problematice u turistů,“ říká Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby.

 

Aktuální lavinovou situaci si uživatelé mohou zobrazit jak pro oblast českých hor (Krkonoše, Jeseníky), tak pro všechny slovenské i rakouské hory. Díky tomu je možné sledovat a vyhodnotit situaci např. ještě před cestou do zahraničí. Aplikace pak na základě polohy uživatele automaticky zobrazuje nejbližší oblast s vydanými informacemi o lavinové situaci. “Dlouhodobě podporujeme rozvoj modulu Horské služby v aplikaci Záchranka, a jsme přesvědčení, že aktuální novinka přinese uživatelům větší bezpečnost v horách a bude nápomocná každému, kdo rád tráví čas v přírodě. Tím spíše, že lavinový modul lze využít i u našich sousedů, kam Češi za zimní dovolenou míří už tradičně ve velkém počtu a jejich bezpečnost je pro nás důležitá,“ říká Monika Otradovcová, marketingová ředitelka Generali České pojišťovny.

 

Základem modulu je číselné zobrazení aktuální situace v oblastech s vydávanou lavinovou výstrahou. Na to dále navazují piktogramy zobrazující tendenci nebezpečí a pozorované lavinové jevy. Součástí je také tzv. růžice určující zeměpisnou orientaci nebezpečí. Vše je doplněno kompletním komentářem a doporučením horské služby. Data pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam uživatelé najdou další podrobné informace včetně sněhových profilů.

 

Úpravou prošel také způsob přivolání pomoci nouzovým tlačítkem. Doteď byly dvě možnosti nouzového volání – třívteřinové podržení tlačítka alarmu nebo stisknutí a potvrzení volání. Na základě zpětné vazby od záchranářů i uživatelů je proces nově zjednodušen. Stačit bude jednoduché stisknutí tlačítka 155. Následně aplikace nabídne možnosti “Zrušit aktivaci” a “Přivolat pomoc”. Dále se uživatel řídí pokyny aplikace včetně potvrzení vytočení linky 155. “Nejen české, ale i slovenské a rakouské hory jsou čím dál oblíbenější i mezi méně zkušenými sportovci. Většina z nich přitom již dnes využívá aplikaci Záchranka. Její rozšíření o lavinový modul jim tak zajistí všechny informace potřebné pro pobyt v horách na jednom místě a vždy po ruce. Díky tomu bude pohyb na horách zase o něco bezpečnější“, říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.

 Bližší informace: tiskový servis HSČR, Marek Fryš, 602 163 444, [email protected]

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí