Štítky: Horolezectví, Hory, Jiné, Kynologie, Letecké, Léto, Ošetření, Paragliding, Pátrání, Skály, Školení, Technika, Transport, Výcvik, Zásah
Vyproštění dřevorubce zavaleného stromem, evakuace padáčkáře uvízlého na stromě, ošetření osoby po havárii v autě, řešení anafylaktického šoku, hypoglykémie, polytraumat, trénink resuscitace, práce s přenosným benzínovým navijákem v terénu, ale také lezecké soustředění v rámci přeshraniční spolupráce se slovenskými kolegy, 60 km horským terénem na kole nebo 20 kilometrů se zátěží pěšky.
Výše uvedené je jen malý výčet z toho, co muselo 51 profesionálních horských záchranářů zvládnout minulý týden během pěti dnů v lokalitě Gruň – Staré Hamry v Beskydech při každoročním doškolení. „Každá horská oblast v České republice je něčím specifická. Někdo se častěji setkává se sundáváním paraglidisty ze stromů, jiný s polytraumaty po pádech na kolech v bikeparcích a někdo zase často zachraňuje ve skalách. Všichni ale musejí zvládat všechny záchranné situace, a proto je nutné, aby si ty méně časté stále opakovali. Navíc technika a materiál se vyvíjejí tak rychle, že je prostě nezbytné držet krok s nejčerstvějšími záchranářskými poznatky i technikou,“ vysvětluje nutnost konání organizátor letošního doškolení hlavní metodik Horské služby v Beskydech Libor Kluz.
Tento týden tím samým výcvikem v Beskydech bude procházet druhá polovina všech profesionálních záchranářů. Trénink zachytil objektivem svého fotoaparátu Honza Kostík.