Výstrahy
Dvě náročné záchranné akce v Krkonoších v květnu, ale v zimních podmínkách.
Silné sněžení zasypalo hřebeny Krkonoš v průběhu noci ze 17. na 18. května. Sněžení v květnu není v Krkonoších výjimečné, ale to, aby se na hřebenech sněhová pokrývka udržela už neobvyklé je . Silný vítr vytvořil na některých místech až 70 cm vysoké návěje obtížné jak pro pohyb po hřebenech, tak pro využití techniky Horské služby.
Technika pro transport záchranářů na hřebeny byla zapotřebí hned dvakrát v průběhu dvaceti čtyř hodin. První zásah začal již ve tři hodiny ráno, po oznámení dvou turistů, kteří se dostali do nesnází u Luční boudy. Zhoršené povětrnostní podmínky jim nedovolily ani postup po vytyčené trase, ale ani bezpečný návrat. Následující výzva přišla záchranářům ze stejného důvodu. Dvanáctičlenná skupina osob ztratila orientaci v prostoru Svorové hory. „Ztráta orientace v terénu bývá velmi častým důvodem našich zásahů a pokud se jednalo o takovou extrémní povětrnostní situaci, jaká na hřebenech panovala je nutnost přivolání záchrany na snadě“ dodal k záchranné akci jeden ze záchranářů.
Horští záchranáři obecně zvládají improvizaci při pátracích a záchranných akcích, ale ti z Pece měli opravdu co řešit. „V tomto období již máme techniku nachystanou na letní zásahy a na čtyřkolce bez řetězů, anebo pásových adaptérů to v takovém množství sněhu opravdu nebylo možné. Zvolili jsme variantu přepravy sněžného skútru na vozíku za autem až k vysněžené oblasti a pak už se jednalo o klasickou zimní záchranu.“ Popsali záchranáři, kteří se na akci účastnili. Ještě dodali, že díky lokalitě na hranici s Polskem požádali o spolupráci kolegy z GOPR a celou skupinu se jim společně podařilo dostat do bezpečí.
Žádáme turisty, aby nepodceňovali přípravu na horské túry, jednak s ohledem na současnou extrémní meteorologickou situaci, ale také v souvislosti s mezi sezónním provozem horských bud, které mohou být uzavřeny a plánovaný odpočinek, nebo úkryt nemusí být dostupný.